Sladká vize

Společnost Josef Manner & Comp AG je specialistou na oplatky, dražé a pěnové cukrovinky a je dnes již vzácným příkladem úspěšné rakouské firmy, která je od svého založení stále ještě z větší části v rodinném vlastnictví. Populární cukrovinky se vyvážejí do více než 50 evropských i mimoevropských zemí. Ve dvou závodech, v mateřském závodě ve Vídni v 17. okrsku a v odštěpném závodě ve Wolkersdorfu v Dolních Rakousích, je zaměstnáno na 700 pracovníků. Zde se vyrábějí produkty značek Manner, Casali, Napoli, Ildefonso a Victor Schmidt. V obchodním roce 2018 dosáhl obrat společnosti Josef Manner & Comp AG 209,9 milionů EUR.

1889

Obchod s cukrovinkami na náměstí sv. Štěpána ve Vídni

Obchod s cukrovinkami na náměstí sv. Štěpána ve Vídni

Josef Manner I. – průkopník a obchodník

Stejně jako všechny velké příběhy končící úspěchem začíná i tento jedinečnou osobností z počátků společnosti. Vyučený obchodník Josef Manner otevřel v roce 1890 malý obchůdek v centru Vídně, jen co by kamenem dohodil od vstupního portálu katedrály sv. Štěpána, kde prodával hlavně čokoládu a fíkovou kávu. Hned od začátku sledoval Josef Manner jediný cíl: nabízet čokoládové výrobky lepší kvality za nižší cenu než konkurence: „Každé dítě, které zaplatí byť krejcar za mé produkty,“ říkával, „by za něj nemělo získat jen něco na zub, ale také výživově kvalitní potravinu“.

1890

Založení továrny na výrobu čokolády Chocoladen Fabrik Josef Manner a registrace chrámu sv. Štěpána jako ochranné známky

Založení továrny na výrobu čokolády Chocoladen Fabrik Josef Manner a registrace chrámu sv. Štěpána jako ochranné známky

Josef I. se stává výrobcem čokolády

Protože však tehdejší dodavatelé Josefa Mannera nebyli schopni dodat čokoládu v požadované kvalitě, rozhodl se výrobce čokoládových cukrovinek z náměstí sv. Štěpána bez dlouhých rozpaků, že si bude čokoládu vyrábět sám. Ve věku pouhých 25 let odkoupil Josef Manner I. od malého výrobce čokolády v pátém vídeňském okrsku v tehdejší ulici Wildenmanngasse jeho koncesi, výrobnu a zařízení – a od 1. března 1890 byl novopečeným majitelem továrny na výrobu čokolády „Chocoladenfabrik Josef Manner“.

1890

„Čokoláda pro všechny"

Čokoláda pro všechny

„Čokoláda pro všechny" – to bylo heslo od samého začátku. A počátky dodnes připomíná starý „mlecí kámen“, na kterém se kdysi ručně mlely kakaové boby, stejně jako vizitka, která zobrazuje doposud zachovanou „ochrannou známku jako chrám sv. Štěpána" v původní podobě.

Již v roce svého založení, tedy 1890, musela společnost kvůli velkému úspěchu expandovat. Obchůdek na náměstí sv. Štěpána a budova továrny ve Wildenmanngasse, jejíž prostory se rychle staly příliš těsnými, byly prodány. V roce 1897 se bývalý prodejce cukrovinek stal skutečným výrobcem čokolády, který v sídle své firmy v Hernalser Kulmgasse odpovídal za více než 100 zaměstnanců.

1898

Neapolské řezy č. 239.

So gut Plakat_Manner Schnitte

Řezy Manner, které se v rukou Arnolda Schwarzeneggera staly takřka hollywoodskou ikonou, se v katalogu produktů firmy Manner poprvé objevily v roce 1898, a to pod spíše strohým názvem „Neapolské řezy č. 239“. Řezy Manner, na jejichž velikosti balení se až do dnešní doby nic nezměnilo, vděčí za svůj název pohotovému smyslu svého objevitele pro chráněné označení původu: Lískové ořechy pro náplně mezi pěti vrstvami vaflí totiž pocházely z oblasti kolem Neapole, z regionu, který se z Vídně jevil jako pohádková krajina, která již tehdy uměla vzbudit středomořské touhy.

1900

Manner- Riedl

Manner Riedl

Vzhledem k rychlému úspěchu svého podniku si Josef Manner relativně záhy uvědomil, že by bylo vhodné přibrat do firmy partnera. Toho našel ve svém pracovitém účetním Alfredu Tellerovi, který již od třetího roku existence do firmy vstoupil s polovičním obchodním podílem. 16. října 1900 – tedy dva roky po objevení řezů Manner – však Teller svůj podíl prodal svému švagrovi Johannu Riedlovi – a položil tak základ plodné spolupráce mezi rodinami Mannerových a Riedlů, která trvá dodnes.

1904 - 1913

Přední firma na výrobu cukrovinek Rakousko-uherské monarchie se stává akciovou společností

Fabrik einst

Pod vedením úspěšného tandemu Josefa Mannera a Johanna Riedla se úspěchy a obrat společnosti kontinuálně zvyšovaly. Již v roce 1904 proto muselo být zahájeno další rozšiřování závodu v Hernalsu. Čilý stavební ruch trval celkem devět let až do roku 1913. A protože objednávky přibývaly často rychleji, než se dařilo rozšiřovat prostory, nebylo vzácností, že se vyrábělo doslova „na staveništi“.

1913

Manner se stává akciovou společností

Kalenderblatt Cacao

Poté, co byla tovární budova existující od roku 1895 zvýšena o jedno patro a Mannerův starý rodný dům byl nahrazen praktičtější novostavbou, byl pořízen také vysoce moderní strojový park, s jehož pomocí se nakonec společnosti Manner podařil skok na neotřesitelnou vedoucí pozici mezi výrobci cukrovinek v celé podunajské monarchii.

Vzhledem k takovému úspěchu se nabízelo jediné: troufnout si stejně jako každá jiná skutečně prosperující firma vstoupit na burzu. Čas k tomu dozrál 23. října 1913: Společnost Josef Manner & Co. se přeměnila na akciovou společnost Josef Manner & Comp AG. V čele společnosti, která měla 3 000 zaměstnanců, vozový park čítající 60 koní a také nejmodernější výrobní zařízení, stál Josef Manner a Johann Riedl. Ten s podporou svých čtyř synů a zetě.

1947 - 1960

Od ekonomického zázraku po designový věk

Kalenderblatt Dom

Zakladatel společnosti bohužel 5. května 1947 zemřel, a tak již po těžkých časech světových válek nemohl zažít, jak se firma Manner po váhavém novém rozjezdu na konci 40. let v průběhu následujících let hospodářského zázraku velmi rychle zotavila a vyšvihla k mezinárodnímu úspěchu. Mnoho osvědčených a dodnes velmi populárních výrobků firmy Manner bylo v této době citlivě zmodernizováno, jinými slovy: přizpůsobeno rostoucím požadavkům na trvanlivost výrobků.

V roce 1960 se společnosti Manner konečně podařilo zrealizovat obecně vzývaný přechod do technologického věku. Zásadní roli v tom hrála inovace, která je v historii průmyslového designu dodnes považována za rozhodující: Jedná se o balení řezů Manner v těsné dvojité hliníkové fólii s typickou červenou odtrhávací nití, které je schopné zachovat aroma produktu.

Inovativní obal zaručuje nejen delší trvanlivost, ale také snadné otevírání balení a patří od té doby mezi rakouské „designové klasiky“.

1964

Manner opět úplně vpředu

Manner Pärchen

S novým obalem se řezy Manner v tempu tryskového věku staly nejúspěšnějším a největším produktem v celém sortimentu. Již v roce 1964 dosáhla společnost Manner nového milníku: Poprvé od roku 1914 byl překročen rekordní obrat dosahovaný na konci existence podunajské monarchie.

1970

Akvizice značky Casali & Napoli formou fúze

Napoli LKW

Nepochybně vhodný čas na to, poohlédnout se po partnerech, kteří by mohli přispět i k dalšímu rozšiřování tohoto úspěchu. Již v roce 1970 došlo k fúzi s druhou největší rakouskou společností vyrábějící cukrovinky, a to společností Napoli, Ragendorfer & Co. Tím se firma Manner rozrostla o značky Casali a Napoli a sortiment se skokově rozšířil o řadu mezi labužníky obzvlášť populárních „sladkých snů“ – jako například banánky v čokoládě Casali a Napoli Dragee Keksi.

2000

Akvizice značky "Victor Schmidt"

Victor Schmidt

V roce 2000 konečně do velké rodiny produktů Manner vstoupila společnost Victor Schmidt & Söhne GmbH se značkami „Ildefonso“ a „Victor Schmidt Austria Mozartkugeln“.